Milyonlarca Emekliye Ödenecek Maaşlarda Sürpriz Değişiklik

EYT düzenlemesiyle birlikte sayıları 16 milyonun üzerine çıkan emekliler, Türkiye’nin en büyük sosyal grubunu oluşturuyor. Bu nedenle emekliler ile ilgili yapılan her çalışma, haftalar boyunca yürütülen çalışmaların nihayete erdirilmesiyle birlikte kamuoyuna sunulmakta.

Kurban Bayramı öncesinde 3 bin TL’lik bayram ikramiyesi alacak olan emekliler, aynı zamanda normal şartlar altında 17-26 Haziran tarihleri arasında yatırılacak emekli maaşlarını da bayram öncesi hesaplarında görecek.

EMEKLİ MAAŞLARI O TARİHLERDE HESAPLARA YATIRILACAK

Kurban Bayramı’nın 16 Haziran’a denk gelmesi nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında yürütülen çalışmalarda son aşamaya gelindi. Bir yandan Temmuz ayında ödenecek enflasyon farkı için planlamalarını sürdüren Bakanlık, bir yandan da emeklilere Kurban Bayramı öncesi ödemelerini yapabilmek için bütçe çalışmalarını tamamladı.

Bu yıl ilk kez, bayram ikramiyeleri ve emekli maaşlarının toplu şekilde hesaplara yatması beklenirken, ekonomi yönetimi tarafından yürütülen çalışmada SGK ve Bağ-Kur emeklileri için ayrı, emekli sandığı içinse farklı tarihler belirlenecek.

Ödeme takvimi resmen belirlenmemiş olsa da, milyonlarca vatandaşın maaş ve ikramiyeleri ile kurban ibadetlerini yerine getirebilmesi amaçlanırken, bu doğrultuda maaşların 10-14 Haziran tarihleri arasında hesaplara yatması bekleniyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Kurban Bayramı’nın ilk günü ise 16 Haziran tarihine denk gelecek. Bayram sonrası yeni bir yoğun mesaiye başlayacak olan hükümet, Temmuz ayının ilk haftasında kamuoyu ile paylaşılacak olan enflasyon verilerinin ardından ortaya çıkacak 6 aylık enflasyon farkına göre emekli zammını belirleyecek.

Emeklilere yaklaşık yüzde 25 seviyesinde enflasyon farkı verileceği tahmin edilirken, kulislerde konuşulan bilgilere göre bu ekleme geçtiğimiz yıl yapılana benzer şekilde yalnızca kök maaşlara yansıtılmayacak, en düşük emekli maaşına da eklenecek.

Taban aylık alan emeklilere yüzde 25 zam verilmesi halinde temmuz ayı itibarıyla en düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL’ye yükseltilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x